På grænsen til et sundere liv – fitnesscenteret

24. oktober 2013
af
Jogging couple
Motto fra Fitness.dk
“Vores mission er at motivere og hjælpe vores medlemmer til at holde sig i form hele livet. Vi forsøger at efterleve vores mission ved at udbyde træningsmuligheder og velværeområder i et afslappet miljø med professionelle medarbejdere, som hele tiden hjælper med at holde vores medlemmer til ilden ved at støtte og rådgive.
http://www.fitnessdk.dk/omos/om_fitness_dk/Pages/om_fitnessdk.asp
 
Jeg meldte mig ind i et fitnesscenter for en måned siden, og det har været en noget af en oplevelse. Den første dag kom jeg lidt nervøst ud fra omklædningsrummet og gik med tøvende skridt hen mod en stor og faretruende maskine. Rundt omkring mig stod der mænd, som pumpede med vægte. Rummet var fugtigt og varmt. En af medarbejderne kom rundt og åbnede vinduerne. Hendes krop så stærk og veltrænet ud og hun havde et alvorligt udtryk i ansigtet. Jeg kiggede rundt, og en dame gik forbi mig. Hun lugtede kraftigt af sved, lugten bliver hængende i luften efter hende.

Motion er blevet en stor ting i danskernes liv. Folk er hele tiden aktive. Vi løber på arbejde og tager på cykelferier i de franske bjerge. Alt det usunde mad er blevet erstattet med grovboller og gulerødder. Alt skal være sundt nu, og alle skal være i god form og spise rent. Overalt på de sociale medier er der profiler med mennekser, som tager billeder af deres trænede kroppe og lægger tekster ud med motiverende citater. Modellerne i bladene ser ikke længere udhungrede og trætte ud, men sunde og trænede. Tilbage i tiden skulle skal man bare være tynd men nu skal man være trænet og solbrun. Hele ens livsstil og udseende skal bare skrige sundhed.

Hele fitness livstilen og begrebet blev introduceret til danskerne af Jørgen Albrechtsen i 1980´erne, da han åbnede en række fitnesscentre ved navn “Fitness Club”. Betegnelsen for fitness dækker over en række væsenforskellige aktivitetsformer, som rummer styrketræning, konditionstræning, udstrækningsøvelser og afslappende øvelser samt wellness.

Fitnessbegrebet er konstant under udvikling og dækker over en langt flere forskellige aktiviteter end for blot få år siden. Ifølge Idans seneste optælling i primo febuar 2007 var der på det tidspunkt i alt 582 centre i Danmark. Heraf var 334 kommercielle fitnesscentre og resten af de 248 var ikke-kommercielle. De mest dominerende fitnesscentre i Danmark er Fitness World og fitness.dk. http://www.idan.dk/showPublikationfil.aspx?filid=ff81cb39-d5eb-4f1c-85d7-999b00ac6ed6

Inde på fitness.dk har de skrevet deres motto, som beskriver deres mål, og hvordan de vil hjælpe folk med at få en sund livsstil så de kan leve et længere og gladere liv. De har tilpasset sig til folk i alle aldre og alle behov. De har hold, som er tilpasset alderen 7-14, og du kan få dine børn passet, mens du træner i firmaets børnerum. Der findes både hold til dem, som bare vil i form, og dem som vil tage skidtet videre til elite træning.

photo by: Ed Yourdon

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dagens vejr

Arkivet